Altı Türk ülkesinden ‘Nasreddin Hoca’ çıkarması… Film için birleştiler

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere altı Türk ülkesi, tarihte yer alan efsanevi kişileri sinemaya aktarmak için harekete geçti. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) çatısı altında çekilecek “Hoca Nasreddin Zor Günlerimin Arkadaşı” adlı filmin yönetmenliğini Azerbaycan’ın usta sinema isimlerinden olan Vagif Mustafayev üstlenecek. Cast çalışmaları devam eden film için sonbaharda sete çıkılması bekleniyor. Filmin gelecek sene yaz aylarında hazır olması planlanıyor.

“BAŞARILI OLMAK İÇİN ALLAH’A DUA EDİYORUM”

Türkiye Gazetesi haberine göre, film hakkında konuşan Mustafayev, senaryoyu Türk dünyasını ortak sanatsal bir zeminde buluşturmak maksadıyla kaleme aldığını kaydederek “Bursa’da geçen senelerde yapılan Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’ndeki manzarayı görünce ‘Burada bir rüya gerçek oluyor’ demiştim. Zaten bizim medeniyetimiz ve dillerimiz yakın, kahramanlarımız da ortak. Bu ise, tarihte benzeri olmayan bir proje. Altı Türk dünyası ülkesi ilk defa müşterek şekilde bir film meydana getiriyor. Bu eser bizi güzel bir geleceğe taşıyacak. Başarılı olmak için Allah’a dua ediyorum” dedi.

“NASREDDİN HOCA” TÜRKİYE’DEN OLMALI

Filmin çekimlerine eylül ayında başlamak istediklerini kaydeden Azerbaycanlı yönetmen “Film, destek veren ülkeler olan Azerbaycan, Türkiye, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Kazakistan’daki şehirlerde çekilecek. 100 dakikalık eserde geçen hikâye de bütün ülkelere yayılacak, farklı Türk lehçeleri de filmde yer alacak. Eserde Türk dünyasının ülkelerinden oyuncular rol alacak. Ancak Nasreddin Hoca’yı canlandıracak başrol oyuncusunun Türkiye’den olmasını istiyorum” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir