Gazze’deki okul saldırısının ardından BM, İsrail ordusunu ‘kara liste’ye aldı

İsrail’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, BM’nin İsrail ordusunu “çatışma bölgelerinde çocuklara zarar veren” ülkelerin olduğu kara listeye aldığını belirtti.

AA’nın haberine göre sosyal medya hesabından açıklama yapan Gilad Erdan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in İsrail ordusunu çocuklara zarar veren ülke ve kuruluşların kara listesine koyma kararına ilişkin resmi bildirim aldığını açıkladı.

Söz konusu kararın “şok edici ve yanlış” olduğunu savunan Erdan, BM Genel Sekreteri’nin “İsrail’e karşı nefretle hareket ettiğini” iddia ederek, “kara listeye alınan tek kişinin BM Genel Sekreteri olduğunu” ileri sürdü.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da İsrail ordusunun kara listeye alınmasına ilişkin karar hakkında X sosyal medya platformundan paylaşımda bulundu. Netanyahu, “BM, Hamas’ın saçma iddialarını benimseyerek bugün kendisini tarihin kara listesine koydu” ifadelerini kullandı.

İsrail ordusunun “dünyanın en ahlaklı ordusu olduğunu” iddia eden Netanyahu, BM Genel Sekreteri Guterres’in vereceği hiçbir kararın bunu değiştiremeyeceğini savundu.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz da X platformundan yaptığı açıklamada, kararı “utanç verici ve kötülük” olarak niteleyerek, “BM Genel Sekreteri’nin tarihte Yahudi karşıtı olarak anılacağını” öne sürdü.

Katz, söz konusu kararın “İsrail’in BM ile ilişkileri açısından sonuçları olacağını” ifade etti.

İsrail medyasında yer alan haberlere göre, İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir de kara listeye alınma kararının “benzeri görülmemiş bir utanç” olduğunu iddia ederek, İsrail’in “BM çalışanlarına yönelik yaptırımları da içeren sert bir tepki vermesini” önerdi.

Ne olmuştu?

İsrail ordusunun, Filistin’in Gazze Şeridi’ndeki Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Ajansı’na (UNRWA) ait okula düzenlediği saldırıda 14’ü çocuk, 9’u kadın 40 kişi hayatını kaybetmişti.

Israel National News’in haberinde, BM Genel Sekreteri Guterres’in, İsrail’in Washington’daki askeri ataşesi Tümgeneral Hedi Silberman’ı konu hakkında bilgilendirdiği kaydedilmişti.

Guterres’in, Silberman’a, Rusya ile IŞİD, El Kaide ve Boko Haram’ın yanı sıra İsrail’i de “çatışma bölgelerindeki çocuklara zarar veren ülke ve örgütlerin” yer aldığı kara listeye dahil etmeye karar verdiği belirtilmişti.

Habere göre, BM Genel Sekreteri Guterres’i bu adımdan vazgeçmeye ikna etmeye yönelik tüm çabaları başarısızlıkla sonuçlandığı bildirilen İsrail, gelecek hafta yayınlanacak kara listede yer alacak. Listede İsrail devletinin adının açıkça geçmeyeceği ancak durumun sorumlusunun “İsrail ordusu” olarak tanımlanacağı tahmin ediliyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir